Podróże to jedyna rzecz
na którą wydajemy pieniądze,
a stajemy się bogatsi.
Przewodnik po WROCŁAWIU i przewodnik górski SUDECKI oraz pilot wycieczek.

Hydropolis – nowa megaatrakcja Wrocławia

To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wrocławskie Hydropolis, ultranowoczesne centrum wiedzy poświęcone wodzie, już na początku grudnia otworzy swoje progi dla zwiedzających. Nowa atrakcja Wrocławia mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Na Grobli, blisko centrum miasta.

hard-work-1306436407-6213Powierzchnia wystawy liczy ponad 4 tysiące metrów kwadratowych, a na zwiedzających czekają w sumie 64 interaktywne instalacje w ramach ośmiu stref tematycznych. W centrum wykorzystano nowoczesne formy multimedialne.

4

Zwiedzający Hydropolis będą mogli m.in. zobaczyć projekcję dotyczącą powstania naszej planety i narodzin wody, zajrzeć do repliki batyskafu Trieste, który w 1960 roku dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, czy poznać bliżej życie tętniące w oceanach.

Osobne strefy zostały poświęcone znaczeniu wody dla człowieka w sensie fizycznym i metafizycznym, historii inżynierii wodnej, a także współczesnym systemom zarządzania wodą.

Na wystawie można też przenieść się na rafę i zanurkować z ławicą ryb, poznać znaczenie wody w różnych religiach świata, przyjrzeć się temu, jak na przestrzeni wieków dostarczano wodę do miast, jakie znaczenie woda ma dla naszego organizmu. Nie brakuje tu też stołów laboratoryjnych, przy których nie tylko młodzież może wykonywać doświadczenia fizyczne, np. patrzeć na lewitującą kroplę wody. Stoi tu też kopia rzeźby Dawida, wykonanej przez Michała Anioła. Prace nad nią trwały kilka miesięcy – wykonano ją w technologii 3D z akrylu. Ma symbolicznie pokazywać, że ciało człowieka składa się z wody.

doba_pl_16283-8d3593e4dfafbeddce9ae057c1dd7a82_550x366

Wrocławska spółka MPWiK tchnęła nowe życie w ten XIX-wieczny obiekt na Grobli i jednocześnie pozwoliła realizować nasze cele statutowe i misję związaną z edukacją. – Zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku, w roku 2015 stał się zbiornikiem wiedzy o wodzie w czystej postaci.

Takiego miejsca brakowało nie tylko we Wrocławiu, ale również w kraju. Woda jako dobro jest niezbędna dla naszej planety i bez porównania ważniejsza niż całe złoto, diamenty i pieniądze tego świata, dlatego powinniśmy budować wiedzę na jej temat. W skrócie: atrakcyjności Hydropolis nie da się wyrazić słowami, to po prostu trzeba zobaczyć – powiedział prezes wrocławskiego MPWiK Zdzisław Olejczyk.

Hydropolis Wrocław – otwarcie do 6 grudnia 2016 r, bilety mają kosztować ok. 23 złotych.

Marcin Socha
Przewodnik Sudecki i pilot wycieczek