Podróże to jedyna rzecz
na którą wydajemy pieniądze,
a stajemy się bogatsi.
Przewodnik po WROCŁAWIU i przewodnik górski SUDECKI oraz pilot wycieczek.

Obóz Wędrowny we francuskim Masywie Centralnym

 

Górzysta Owernia (Auvergne), mimo położenia w centrum Francji, od wieków była odizolowana od reszty kraju. To m.in. na terenie tej krainy leży bardzo rozległy, wyjątkowo piękny Masyw Centralny, który wybraliśmy na jesienny Obóz Wędrowny.

 

20151114_141817

 

Wędrowaliśmy po Masywie Centralnym, przy pięknej listopadowej pogodzie. Wyjazd miał charakter klubowy i był górskimi dożynkami – zakończyliśmy tą wędrówką tegoroczny sezon. 

 

 

nowe 7

 

W Masywie Centralnym jest gdzie pochodzić. Jego powierzchnia (około 85 tys. km˛) jest większa niż powierzchnia wszystkich polskich gór!

 

 

 

 

Bez tytułu

 

Masyw Centralny równa się powierzchni województw: Dolnośląskiego, Opolskiego, Ślaskiego, Małopolskiego, Świętokrzyskiego i Podkarpackiego.

 

 

 

 

20151114_141327

 

Unikalne w skali całego kraju pejzaże usiane są stożkami nieczynnych wulkanów i poprzetykane zastygłą lawą.

 

 

 

 

 

nowe4

 

Bijące z gór gorące źródła mineralne przyczyniły się do powstania licznych uzdrowisk. Sielski krajobraz pól z i winorośli, zielonych pastwisk i niewielkich wsi oraz romańskich kościółków sprawia, że jest to wymarzone miejsce na wypoczynek na łonie natury.

 

 

 

P1110673

 

 

 

To nie wszystko. Poszukiwacze wrażeń będą zachwyceni wspaniałymi możliwościami uprawiania sportów innych niż piesze wędrówki górskimi szlakami takich jak paralotniorstwo czy wioślarstwo. W poprzednim sezonie po zejściu z gór, braliśmy np. udział w spływie kajakowym.

 

 

 

 

 

Na zdjęciach m.in. szlaki wokół Puy de Sancy – najwyższego punktu Masywu (1886 m n.p.m.) oraz charakterystyczny, wulkaniczny Puy de Dome (1464 m n.p.m.).

 

Marcin Socha
Przewodnik Sudecki i pilot wycieczek