Podróże to jedyna rzecz
na którą wydajemy pieniądze,
a stajemy się bogatsi.
Przewodnik po WROCŁAWIU i przewodnik górski SUDECKI oraz pilot wycieczek.

Ruiny we Wrocławiu

Jaki był efekt działań wojennych we Wrocławiu z roku 1945?

Czołg na ul.Legnickiej przy pl.Strzegomskim. Z lewej strony w tle ruiny kościoła św.Pawła 1945Z 30 tys. domów, które stały we Wrocławiu przed rozpoczęciem oblężenia, 21,6 tys. było w chwili poddania się twierdzy ruiną. Z 658 km ulic aż połowa była uszkodzona przez pociski, bomby, miny, przysypana gruzem. Wypiętrzał się jak łańcuchy górskie, jego objętość szacowano na 18 mln m sześciennych. Gruz długo nie znikał.

W 1956 roku nadal na ulicach zalegało ponad 6 mln m sześciennych gruzu, z tego prawie jedna trzecia w śródmieściu. Owszem, cały Wrocław brał udział w odgruzowywaniu, ale priorytetem było wyciągnięcie cegieł nadających się do ponownego użycia. W efekcie wielokrotnie przerzucano masy gruzu, pozostawiając je ostatecznie na miejscu.

Szacuje się, że 70 proc miasta legło w gruzach, niektóre dzielnice, szczególnie te od strony południowej i zachodniej, blisko w 100 procentach.

Na zdjęciu w zapowiedzi – wyburzanie ruin przy ul. Wyszyńskiego. Na zdjęciu w notatce – czołg na ul. Legnickiej przy pl. Strzegomskim (z lewej strony, w tle, ruiny kościoła św. Pawła).

MS